Wczytuję dane...

Jak pobudzić ciekawość u dziecka?

Jak pobudzić ciekawość u dziecka?

Bardzo duża liczba dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym jest niezwykle zaciekawiona różnymi eksperymentami naukowymi, wszelkimi badaniami oraz odkrywaniem tego, co jeszcze do końca nie zostało przez nich zbadane. Dlatego w tym przypadku powinniśmy szczególnie zadbać o potrzebę i zaspokojenie ciekawości dziecka. Z pomocą przychodzą nam gadżety i zabawki dla dzieci, które stanowią namiastkę tego, co robią prawdziwi naukowcy oraz osoby zajmujące się badaniem różnych zjawisk i rzeczy, jakie na co dzień nie występują w naszym otoczeniu, a należą do nich m.in.:

  • rakieta kosmiczna, którą nasze dziecko może wystrzelić i bawić się nią przez długi czas,
  • zbuduj wulkan, który można zrobić w domowych warunkach, jeśli tylko tego pragniemy,
  • gra „Zgadnij kto to?”, która pobudzi nie tylko wyobraźnię, ale również spryt i spostrzegawczość dziecka.

Ciekawość dziecka zaczyna się niestety zamierać z czasem i w wieku już 10 lat dziecko niestety najbardziej zafascynowane jest komputerem oraz tym, co dzieje się w internecie. Propozycją dla takich dzieci mogą być wszelkie edukacyjne zabawki, a należą do nich m.in.:

W chwili kiedy widzimy, że nasze dziecko jest znudzone, apatyczne, nie ma ochoty na ruch oraz ciągle odczuwa zmęczenie, w tym momencie powinniśmy wkroczyć do akcji my rodzice, którzy cały czas trzymają rękę na pulsie, aby ich dziecko rosło zdrowo i odpowiednio się rozwijało. Nie raz to właśnie nasza pomocna dłoń w rozlicznych sytuacjach skłania dziecko do działania i większej aktywności więc to także od nas dorosłych zależy czy nasze dziecko będzie kształtowało się od najmłodszych lat w sposób aktywny, czy też pozostanie bierne i będzie szukało tylko najprostszych i najbardziej oczywistych rozwiązań w życiu.

Warto wówczas zaproponowac dziecku szereg zabawek które zarówno rozwijaja ich zdolności manualne jak i intelektualne. Mamy tutaj na myśli różnego rodzaju klocki lego, modele do sklejania, bądź dla młodszych dzieci modele do składania bez użycia kleju. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych tego roadzju zabawek dla dzieci:

Kreatywne oraz twórcze myślenie w przypadku dzieci to już połowa sukcesu, wystarczy tylko wcielić w życie wszystkie pomysły, które posiada nasz maluch, a osiągnie wiele i zajdzie naprawdę bardzo daleko. Życie naszego dziecka w zgodzie ze sobą to również możliwość obcowania, na co dzień z naturą oraz wszystkim, co się kojarzy z przyrodą i jej odkrywaniem, dlatego warto także postawić na oryginalność w tym, względzie i polecić mu takie gadżety jak np.:

  • akwarium dla mrówek, które idealnie nadaje się do obserwacji i zaspokajania ciekawości naszego większego i mniejszego odkrywcy, dostępne także w wersji z podświetleniem ledowym, czyli akwarium dla mrówek podświetlane LED,
  • róża jerychońska – zmartwychwstanka, czyli niespotykany u nas kwiat, który jest dziecinnie prosty w hodowli, gdyż nie wymaga codziennego podlewania,
  • tańcząca roślina – Aturi, która z kolei pod wpływem różnych dźwięków oraz określonego natężenia światła budzi się i niespodziewanie zaczyna poruszać się niczym w tańcu, dlatego uzyskała miano tańczącej rośliny,
  • muchołówka w puszce, która zaciekawi dziecko cudownymi właściwościami, jakie sprawiają, że łapie nieproszone muchy oraz komary, a tym samym jest bardzo pożyteczna dla człowieka.

A może drobna sugestia dla dziecka z podstawami nauki ekonomii i zarządzania pieniędzmi ? Do tego idealne będą:

  • Skarbonka bankomat 'mały bankier' - gdzie do skarbonki dołączana jest karta bankomatowa, dziecko zaznajamia się także z podtawowymi funkcjami tradycyjnego bankomatu. Możliwe jest ustawianie kwoty celu oszczędzania bądź określonego czasu oszczędzania.
  • Licząca skarbonka - skarbonka któa zlicza wrzucane do niej oszczędności. Zlicza polskie złotówki.

Mając na względzie rozwój oraz ciągłe pobudzanie ciekawości u naszego dziecka bierzmy również pod uwagę jego zainteresowania i pasje, które przecież powinny warunkować to, czy zaciekawi się jakimkolwiek zjawiskiem, jakie mu podsuniemy. Co jest istotne w stymulacji ciekawości u dzieci? To także obserwacja ich zachowania, temperamentu oraz wszystkich zależności związanych z hobby dziecka, które niekoniecznie musi wiązać się z grami komputerowymi czy też telewizją, itp.
Gdy widzimy, że nasz syn lubi sport, grę w piłkę, biegi, itp. To możemy zaproponować mu całkiem fajne i niezwykle wciągające gadżety, które doskonale uzupełnią jego chęć do uwolnienia swoich emocji oraz całej nagromadzonej energii. Zatem polecanymi w tym wypadku gadżetami będą m.in.:

  • piłka plażowa, w którą można grać nie tylko na plaży, ale również na podwórku oraz w domu w dużym pomieszczeniu,
  • szokująca piłka, rażąca prądem wszystkich, którzy jej dotkną, więc trzeba uciekać, aby nie oberwać taką właśnie stosunkowo małą piłeczką, a gdy już nasze dziecko się zmęczy, może odpocząć na fotelu kibica, który imituje wyglądem wielką piłkę do grania w nogę.

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie dzieciaki lubią coś innego, oryginalnego oraz coś, co sprawia, że w ich umyśle nagle zapala się lampka, która informuje ich o tym, że coś jest warte uwagi. Dlatego stwórzmy odpowiednie warunki do rozwoju i pobudzania ciągłej ciekawości świata przez nasze dziecko. Niech maluch wie, że naprawdę nam na nim zależy, a w wielu zabawach, jakie mogą go pozytywnie stymulować z powodzeniem możemy uczestniczyć my dorośli, czyli osoby, którym najbardziej ufa i bezgranicznie wierzy w to, że zawsze może na nich polegać.